Będzie system dopłat do cen prądu dla najuboższych? Kwieciński: Rząd powinien wesprzeć indywidualnych odbiorców

psav zdjęcie główneKwieciński zaznaczył, że rząd decydując się na zamrożenie cen prądu w tym roku chciał uniknąć „szoku”, jakim byłyby podwyżki nie tylko dla osób fizycznych, ale również dla samorządów i firm. „Ale widać wyraźnie, że te ceny w najbliższym czasie nie będą maleć. Myślę, że takiego silnego wzrostu, jaki mieliśmy, w tym roku już nie będzie” – mówił w piątek dziennikarzom Kwieciński.
Zaznaczył, że ceny rynkowe energii „będą się stabilizować, ale na wyższym poziomie w najbliższych miesiącach”. Przypomniał, że niemal wszędzie w Europie one rosną.
„Nie będziemy w stanie jako państwo utrzymywać tych cen na najniższym poziomie dla wszystkich odbiorców” – powiedział.
Według Kwiecińskiego powinien powstać system dopłat do prądu dla najuboższych obywateli. „Musimy absolutnie zadbać o wszystkich tych mieszkańców naszego kraju, szczególnie o tę uboższą część społeczeństwa, których wyższe ceny energii mogą szczególnie dotknąć” – podkreślił. „Myślę, że takie wsparcie dla tego naszego społeczeństwa, dla klientów indywidualnych będzie przez nasz rząd zaproponowane” – podkreślił.
Tzw. ustawa o cenach prądu obowiązuje jedynie w 2019 r. Przedstawiciele Ministerstwa Energii informowali ostatnio, że trwa analiza potencjalnych rozwiązań do zastosowania w 2020 r. na rynku energii elektrycznej. Natomiast konkluzje powinny być znane pod koniec IV kwartału, po zakontraktowaniu większości dostaw energii na rok 2020 r. >>> Czytaj też: Energetyczna porażka Polski? Możemy nie spełnić żadnego z unijnych celów