Gaz-System uruchamia gazociąg Lwówek-Odolanów. Kosztował 750 mln zł

psav zdjęcie główneGazociąg położony na terenie 19 gmin Wielkopolski i Dolnego Śląska docelowo ma być częścią europejskiego systemu przesyłowego łączącego Norwegię z Chorwacją.
„Zakończenie budowy jednego z najdłuższych elementów międzynarodowego korytarza gazowego Północ-Południe to kolejny istotny krok w dążeniu do osiągnięcia suwerenności energetycznej Polski” – powiedział w piątek Naimski podczas uroczystości zakończenia budowy i uruchomienia gazociągu. Jak mówił, spółka Gaz-System jest narzędziem polskiego państwa niezbędnym do zapewnienia Polsce bezpieczeństwa. „Gazociąg Lwówek-Odolanów odgrywa w tej strategii bardzo ważną rolę” – wskazał.
Inwestycja kosztowała blisko 750 mln zł; połowa pieniędzy pochodziła z Unii Europejskiej.
„Patrzymy na tę inwestycję jako na część sieci bezpieczeństwa i cieszy, że zyskuje to również wsparcie Komisji Europejskiej” – mówił minister finansów oraz inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński.
Zaznaczył, że to nie tylko priorytet pod kątem bezpieczeństwa i budowy gospodarki niskoemisyjnej. Jak mówił, przekonaliśmy również Komisję Europejską i inne kraje w Europie, że inwestycje w sieci przesyłowe należy kontynuować. Dodał, że zasięg planowanej inwestycji pozwala wpisać ją w projekt Międzymorza.>>> Czytaj też: Unia Europejska nałoży na USA cła karne? Waszyngton zapowiada 25 proc. taryfy na import