Gazprom vs. Naftohaz: Rosja zaproponowała Ukrainie ugodę przed Sądem Arbitrażowym

psav zdjęcie główneNowak, który wypowiadał się na ten temat we wtorek późnym wieczorem, powiedział, że władze Rosji uważają za konieczne uregulowanie sporu sądowego na zasadzie „opcji zerowej”. Dodał, że chodzi o „brak wzajemnych pretensji z punktu widzenia finansów”.
19 września Nowak wspomniał o takim rozwiązaniu, argumentując, że postępowanie sądowe i rozpatrzenie apelacji będzie długotrwałe. „Jest to bardzo ważny moment dla zapewnienia racjonalnych ekonomicznie dostaw poprzez ukraiński system przesyłu gazu” – dodał.
Jednym z punktów spornych w obecnie trwających negocjacjach o tranzycie rosyjskiego gazu przez Ukrainę po 2019 roku jest m.in. decyzja Sądu Arbitrażowego w Sztokholmie. Sąd ten nakazał Gazpromowi wypłatę 2,6 mld USD na rzecz Naftohazu. Gazprom w styczniu proponował porozumienie stron i rezygnację ze wzajemnych pretensji, na co strona ukraińska wówczas się nie zgodziła.
Naftohaz we wtorek poinformował, że dług Gazpromu wzrósł od czasu decyzji sądu i według stanu na czerwiec br. wynosi 2,817 mld USD. >>> Czytaj też: Gliwicki Opel zwalnia ze starej fabryki, ale będzie zatrudniać w nowej