Jak będzie finansowana elektrownia jądrowa? Naimski: Kwestia ta rozstrzygnie się w ciągu kilku miesięcy

psav zdjęcie główneNaimski powiedział dziennikarzom podczas polsko-amerykańskiego forum przemysłu jądrowego, że kwestia finansowania musi się rozstrzygnąć w 2020 r., żeby utrzymać harmonogram, przewidujący uruchomienie pierwszego reaktora w 2033 r.
Również w ciągu kilku miesięcy – według pełnomocnika – ma powstać nowy podmiot, który zajmie się budową i eksploatacją elektrowni jądrowej.
„To będzie całkiem nowy podmiot, w którym udziałowcem będzie strona polska. Choć nie zadeklarował jakie konkretne podmioty miałyby się tam znaleźć. Warunkiem jest, aby 51 proc. spółki, która będzie właścicielem i inwestorem, udziałów miały podmioty, pozostające pod kontrolą państwa” – zaznaczył Naimski.
Jak wyjaśniał, do spółki tej „szukamy takiego partnera, który wejdzie w ten projekt na zasadzie pełnego partnerstwa, od początku do końca”.
Najnowszy projekt Polityki Energetycznej Państwa do 2040 r. przewiduje budowę 6 reaktorów o mocy 6-9 GW, uruchamianych stopniowo od 2033 r.>>> Czytaj też: Kto wybuduje polską elektrownię atomową? Trzy reaktory w grze, Amerykanie na prowadzeniu