Jest porozumienie hiszpańskich gigantów. Reaktory atomowe w Almaraz będą pracować dłużej

psav zdjęcie główneZawarta umowa kończy trwające od kilku miesięcy negocjacje między hiszpańskimi spółkami, operującymi na rynku energetycznym i zarządzającymi elektrowniami atomowymi. W podpisanym dokumencie wydłużono maksymalny termin zamknięcia dwóch reaktorów atomowych w Almaraz do 2028 roku.
Według wcześniejszych ustaleń z rządem Pedro Sancheza zamknięcie reaktorów w kompleksie Almaraz, w którym udziały mają Iberdrola, Endesa i Naturgy, planowano najpóźniej na 2024 rok. Zatwierdzenie tej daty okazało się jednak niemożliwe z powodu różnic wśród akcjonariuszy.
Zawarta w piątek umowa przewiduje, że nawet po zamknięciu reaktorów w Almaraz państwo utrzyma na terenie tego kompleksu energetycznego pracę dla załogi przez okres co najmniej 20 lat.
Podpisany w piątek dokument przewiduje też wcześniejsze niż pierwotnie planowano zamknięcie wszystkich reaktorów atomowych na terenie Hiszpanii. Datę wyłączenia ostatniego reaktora w tym kraju ustalono na 2035 rok, czyli o rok wcześniej niż wynikało to ze wstępnych ustaleń.
Porozumienie między trzema największymi firmami energetycznymi Hiszpanii możliwe było dzięki mediacji rządu premiera Sancheza. W piątek socjalistyczny gabinet wyraził zadowolenie z “osiągniętej umowy”, przypominając, że zakończone sukcesem negocjacje były możliwe dzięki wsparciu ze strony ministerstwa ds. ekologii.
Kompleks energetyczny w Almaraz, położony 100 km od granicy z Portugalią, był od lat przedmiotem krytyki władz w Lizbonie. Także organizacje ekologiczne wskazywały, że oba reaktory atomowe stanowią zagrożenie radioaktywne.
W styczniu rząd Hiszpanii porozumiał się z największymi firmami energetycznymi tego kraju w sprawie sukcesywnego zamykania elektrowni atomowych. Ostateczny termin funkcjonowania tych obiektów został wówczas ustalony na 2036 rok. Jako jedne z pierwszych miały zostać zamknięte reaktory w Almaraz.
We wtorek prezes państwowej spółki Iberdrola Ignacio Sanchez Galan poinformował, że budowane od kilku miesięcy w pobliżu portugalskiej granicy elektrownie fotowoltaiczne i wiatrowe mogą wytwarzać więcej energii elektrycznej niż dwa reaktory atomowe w Almaraz. Zapowiedział, że docelowo nowe obiekty będą mieć moc przekraczającą 4000 MW.
W Hiszpanii działa 14 elektrowni i zakładów produkcyjnych z reaktorami atomowymi, a także ponad 1000 jednostek badawczych lub magazynowych, w których znajdują się odpady lub instalacje radioaktywne. Najwięcej z nich zlokalizowanych jest w Katalonii, Andaluzji oraz na terenie aglomeracji madryckiej.