Już od 6 tygodni rosną zapasy ropy w USA – najdłużej od roku. Surowiec tanieje

psav zdjęcie główneBaryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na grudzień na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana po 54,07 USD, po zniżce ceny o 0,75 proc.
Ropa Brent w dostawach na grudzień na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie jest wyceniana po 59,43 USD za baryłkę, po spadku notowań o 0,44 proc.
Na Międzynarodowej Giełdzie Energii w Szanghaju ropa drożeje jednak o 0,7 proc. do 437,1 juanów za baryłkę.
Amerykański Instytut Paliw (API) podał w niezależnym raporcie, że zapasy ropy wzrosły w USA w ub. tygodniu o 4,45 mln baryłek. Zapasy te rosną już od 6 tygodni – najdłużej w tym roku.
W środę oficjalne dane przedstawi Departament Energii USA (DoE) – po 16.30.
Analitycy spodziewają się wzrostu amerykańskich zapasów ropy o 3 mln baryłek.
Tymczasem kraje OPEC+ mają zastanowić się nad pogłębieniem cięć w dostawach ropy, kiedy dojdzie do spotkania ministrów z kartelu i jego sojuszników w grudniu br.
Kraje OPEC+ są też zaniepokojone perspektywami popytu na ropę w przyszłym roku – podają anonimowe źródła z OPEC.
„Spotkanie OPEC+ nastąpi dopiero w grudniu, ale rynek pozostanie ostrożny i będzie podatny na ryzyka” – wskazuje Michael McCarthy, główny strateg ds. rynku w CMC Markets Asia Pacific Pty.
Ropa w USA na NYMEX zyskała podczas poprzedniej sesji 85 centów w kontraktach na listopad i we wtorek kontrakty te wygasły. >>> Czytaj też: Uzyskanie pozwolenia na budowę reaktora jądrowego może zająć Synthosowi 7-8 lat