Kiedy powstanie ciepłownia budowana przez Geotermię Toruń?

psav zdjęcie głównePGE Toruń w wydanym stanowisku, wskazała, że „w ramach podjętej współpracy z Geotermią Toruń i Fundacją Lux Veritatis jest w stałym kontakcie z jej przedstawicielami, z którymi na bieżąco omawiane są możliwości optymalnego wykorzystania ciepła ze źródeł geotermalnych w toruńskim systemie ciepłowniczym”. „W zeszłym roku PGE Toruń uzgodniło z Geotermią model przyszłej dostawy ciepła ze źródła geotermalnego do sieci ciepłowniczej. Ewentualny udział ciepła geotermalnego w sieci podniesie status efektywności systemu ciepłowniczego, obecnie zasilanego przez wysokosprawne źródło kogeneracyjne” – napisano.
W materiale TV Tram, również należącym do fundacji, podkreślono, że od pierwszego odwiertu minęło 10 lat, a pomimo zablokowanej dotacji przez rząd koalicji PO-PSL udało się wykonać dwa odwierty: eksploatacyjny i zatłaczający, a później tamę postawił francuski koncern EDF, do którego wówczas należała sieć ciepłownicza w Toruniu.
„To była taka blokada przez kolejne lata, dlatego że poprzedni właściciel sieci ciepłowniczej w Toruniu, czyli firma francuska EDF, robiła wszystko, żeby nie odebrać tego ciepła” – powiedziała dyrektor finansowy Fundacji Lux Veritatis Lidia Kochanowicz-Mańk. Dodała, że odbiór takiego ciepła nakazywało prawo.
W programie podkreślono, że po przejęciu EDF przez PGE nic już nie szkodzi na przeszkodzie, by w Toruniu powstała geotermia. „Wreszcie rozpoczęliśmy budowę ciepłowni geotermalnej w Toruniu – powiedziała Lidia Kochanowicz-Mańk.
W programie zwrócono też uwagę, że opóźnienia stawiają inwestora w trudnej sytuacji, bowiem ceny materiałów budowlanych poszły mocno w górę i koszty inwestycji wzrosły o blisko 60 proc.
„Ciepłownia zaczyna się budować. Mam nadzieję, że zostanie oddana do użytku za rok, czyli na koniec stycznia 2020 roku” – dodała Kochanowicz-Mańk.
Z energii geotermalnej mają skorzystać mieszkańcy Torunia, ale też obiekty zlokalizowane w pobliżu odwiertów, zwłaszcza kampus Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej oraz Sanktuarium NMP Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II.
W swoim stanowisku PGE Toruń, podkreśliła, że „zakłada dobrą współpracę z wszystkimi uczestnikami rynku ciepła w Toruniu w celu stworzenia jak najbardziej efektywnego i ekologicznego systemu ciepłowniczego dla dobra i w interesie wszystkich odbiorców ciepła sieciowego w tym również planowanego geotermalnego źródła ciepła. Współpraca z Geotermią Toruń opierać się będzie na dostawie ciepła geotermalnego do zarządzanej przez PGE Toruń sieci ciepłowniczej”.>>> Czytaj też: Tchórzewski: Fundusz Stabilizacyjny JSW nie może inwestować w energetykę