Kreml: Rosja liczy, że sankcje USA nie utrudnią dokończenia budowy NS2

psav zdjęcie głównePrezydent USA Donald Trump podpisał w piątek ustawę o budżecie Pentagonu na 2020 rok w rekordowej wysokości 738 mld USD. Wpisano w nią m.in. sankcje na firmy budujące gazociąg Nord Stream 2, który ma podwoić zdolności eksportowe gazu na istniejącej trasie rurociągu Nord Stream z Rosji do Niemiec.
Rzecznik Kremla przekazał, że jest zbyt wcześnie, aby mówić o środkach odwetowych przeciwko Stanom Zjednoczonym, ale – jak zastrzegł – amerykańskie sankcje nie pozostaną bez odpowiedzi.
Odmówił podania informacji, kiedy Rosja spodziewa się zakończenia budowy Nord Stream 2 i nie wyznaczył harmonogramu jego uruchomienia, czego oczekiwano w pierwszej połowie 2020 roku. Pieskow dodał, że w tej chwili za wcześnie jest mówić o terminie zakończenia budowy, gdyż Rosja analizuje skutki wprowadzanych amerykańskich sankcji.
Restrykcje te dotyczą operatorów statków prowadzących prace na głębokościach 30 metrów i większych. Obejmują zakaz wjazdu na terytorium Stanów Zjednoczonych oraz zamrożenie środków. W konsultacji z resortem finansów Departament Stanu USA ma 60 dni na przedstawienie Kongresowi listy podmiotów, które obejmą ograniczenia. >>> Czytaj też: Rządy wodza. Chińska ścieżka rozwoju jest atrakcyjna jedynie dla biednych państw [WYWIAD]