Litwa reaguje na niebezpieczną białoruską elektrownię. Kupi 4 mln tabletek jodu

psav zdjęcie główneJak wskazuje w komunikacie resort zdrowia, oferty przetargowe można składać do 2 grudnia br. Zwycięzca przetargu będzie musiał dostarczyć tabletki jodu w ciągu 180 dni od podpisania umowy.
Zakup tabletek to jedno z planowanych działań litewskiego rządu na wypadek awarii w Ostrowcu. Zatwierdzony plan zakłada m.in. ewakuację 6 tys. mieszkańców z pogranicza litewsko-białoruskiego w strefie najbardziej zagrożonej o promieniu 30 km od elektrowni i działania zapobiegawcze w strefie o promieniu 100 km.
Białoruska elektrownia atomowa, której budowa dobiega końca, powstaje ok. 20 km od granicy z Litwą według rosyjskiego projektu AES-2006.Elektrownia będzie składać się z dwóch bloków energetycznych, z których każdy ma reaktor o mocy 1200 megawatów.
Jak poinformowała w niedzielę agencja BNS, paliwo jądrowe do pierwszego reaktora może być dostarczone już w listopadzie, a reaktor ma być włączony miesiąc później.
Litwa oskarża Mińsk, że elektrownia jest budowana z pominięciem międzynarodowych zobowiązań, dotyczących bezpieczeństwa.
Umową międzynarodową o ocenach oddziaływania na środowisko w kontekście transgranicznym jest konwencja Espoo. Sygnatariusze zobowiązali się do oceny wpływu na środowisko na wczesnych etapach planowania projektu, do wzajemnego informowania się i konsultowania wszystkich głównych projektów, które mogą znacząco wpłynąć na środowisko.
Na początku roku obradująca w Genewie komisja ds. realizacji konwencji z Espoo stwierdziła, że rozpoczynając budowę elektrowni, Białoruś nie udostępniła wystarczających informacji, uzasadniających wybór Ostrowca jako miejsca budowy elektrowni atomowej.
>>> Czytaj również: Prywatna elektrownia atomowa. Część polskiego snu, z którego trzeba się przebudzić