Mili Państwo, w ostatnich…

Mili Państwo, w ostatnich miesiącach dowiedzieliśmy się wszyscy, że:

#niemcy politycznie bronili i dalej bronią gazociągu #nordstream2 (który da im dostęp do 55 mld metrów sześciennych gazu rocznie) przed sankcjami ze strony #usa, sięgając m. in. po próbę przekupstwa (vide: niemiecka oferta dla Ameryki z sierpnia 2020 dotycząca inwestycji w infrastrukturę do odbioru #lng w zamian za rezygnację z sankcji), dezinformację (vide: fałszywe komunikaty o demarche państw Unii wobec sankcji) czy sztuczki prawne (vide: powołanie przez rząd Meklemburgii-Pomorza Przedniego fundacji „proklimatycznej” do obrony Nord Stream 2 przed restrykcjami);

Transformacja energetyczna #rfn (czyli #energiewende), polegająca na zamykaniu elektrowni węglowych i jądrowych oraz dążeniu do systemu opartego wyłącznie na źródłach odnawialnych będzie skutkowała rosnącym zużyciem gazu (vide: plany Bawarii polegające na budowie „gazówek” w miejsce atomu), a być może także spowolni odchodzenie od węgla (vide: elektrownia węglowa Heyden, która, choć oficjalnie wygaszona, od stycznia br. była sześciokrotnie uruchamiana ponownie);

Berlin zamierza naciskać politycznie na państwa Unii Europejskiej celem „zachęcenia” ich do zamykania energetyki jądrowej (vide: dokument federalnego ministerstwa środowiska, jasno wskazujący na plany tego typu działań), a tego typu presja już jest wywierana (vide: wypowiedź Olafa Liesa, ministra środowiska Dolnej Saksonii, który stwierdził, iż „zrobi wszystko, co w jego mocy”, by Holandia nie zrealizowała swojego planu budowy 10 reaktorów jądrowych).

Co powstanie po złożeniu tych wszystkich elementów w jedną całość? Plan Niemiec polegający na rozciągnięciu ich modelu transformacji energetycznej na całą Europę, celem zwiększenia możliwości eksportowych RFN, zwłaszcza w kwestii handlu gazem ziemnym, co przekłada się na wzrost znaczenia politycznego w regionie.

I nie jest to żaden tajemny spisek, przedstawiony na filmie z żółtymi napisami – to po prostu przemyślana, długofalowa i kompleksowa strategia polityczna, ukierunkowana na wzmocnienie gospodarcze i polityczne kraju, wdrażana z żelazną konsekwencją od 20 lat, przez każdy kolejny rząd.

#energetyka #technologia #polityka #geopolityka #atom