Niemcy zamknęli ostatnią kopalnię węgla kamiennego

psav zdjęcie główne”Jesteśmy świadkami historycznej chwili” – powiedział Steinmeier podczas uroczystego zakończenia, po ok. 200 latach, wydobycia węgla kamiennego w Niemczech na skalę przemysłową. Wcześniej sztygar Juergen Jakubeit wręczył mu ostatnią, ważącą ok. 7 kg, bryłę węgla, jaką wydobyto w tej kopalni.
Prezydent przyznał, że piątkowa uroczystość to „smutny dzień” dla górników. Podkreślił, że bez węgla i górników Niemcy nie mogłyby się stać mocarstwem gospodarczym. Przypomniał też jednak zarazem, że węgiel i stal z Zagłębia Ruhry napędzały machinę wojenną, która sprowadziła na Europę śmierć i zniszczenia – relacjonuje agencja dpa.
Steinmeier podziękował górnikom za ich trud. Zwrócił uwagę, że – jak oceniają historycy – w wypadkach w niemieckich kopalniach węgla kamiennego zginęło ponad 10 tys. ludzi.
Prezydent mówił też o „wzorcowym”, akceptowalnym społecznie odejściu od węgla kamiennego w Niemczech.
Decyzja o zakończeniu wydobycia tego surowca w Niemczech zapadła w 2007 roku. Kopalnie zatrudniały wtedy ok. 33 tys. ludzi. Agencja dpa zwraca uwagę, że dzięki świadczeniom przedemerytalnym redukcja tego zatrudnienia do ok. 3 tys. osób obecnie została przeprowadzona bez zwolnień.
Agencja dpa zwraca uwagę, że zamknięcie ostatniej kopalni węgla kamiennego nie oznacza zakończenia wykorzystywania tego surowca w Niemczech. Węgiel, wciąż wykorzystywany do produkcji energii elektrycznej i stali, będzie jednak w całości pochodził z importu. W tym roku na węgiel przypadło w Niemczech 13 proc. produkcji energii elektrycznej.
>>> Polecamy: Pierwszy w historii napad na bank na norewskim Spitsbergenie