Odnośnie ostatnich doniesień…

Odnośnie ostatnich doniesień o awariach sieci energetycznych na świecie.

Wszyscy ci, którzy uważają, że może być to efekt jakiegoś ataku hakerskiego powinni.. pogratulować sobie logicznego i krytycznego myślenia.

Takie rzeczy dawno wyszły spoza kategorii teorii spiskowych i foliarskich opowieści. Próby ataków i obrona sieci energetycznych to niemal codzienność walki w cyberprzestrzeni. Możliwe, choć oczywiście nie ma jeszcze publicznie dostępnych dowodów, że to właśnie takie ataki stoją za problemami z siecią w Europie a teraz w Pakistanie. Możemy też nigdy nie dowiedzieć się jaki był oficjalny powód.

Rządy rzadko przyznają się do takich przypadków, gdyż może to doprowadzić do eskalacji i niewygodnych pytań jak : „jaki będzie odwet?” lub też „czy to jest w odwecie na inne akcje, o których nie wie opinia publiczna?”
Stąd też, publicznie dostępna wiedza na ten temat nie jest zbyt szeroka. Jeśli informacje się pojawiają, to z opóźnieniem, a taki spóźniony news się źle sprzedaje.

Niemniej jednak jest jeden dobrze udokumentowany przykład z ostatnich lat:
– 2015 Ukraina [1]
Ciekawostka – straty w Ukrainie były ograniczone dzięki temu, że system energetyczny był tak przestarzały, że niektóre elementy nie były w żadnym stopniu skomputeryzowane.

Oraz plany wyłączenia sieci Iranu przygotowane przez USA i Izrael:
– Operacja Nitro Zeus

Używam odniesień do Wikipedii, bo tak jest prościej, ale tam możecie znaleźć więcej źródeł. Polecam też książkę „The Perfect Weapon” wydaną niedawno [3].

Gdyby ktoś się zastanawiał czy autorem jest jakiś niedoinformowany spiskowiec, to dodam tylko tyle, że autorem jest główny korespondent New York Times do Białego Domu, David E. Sanger.

#europa #energetyka #cyberbezpieczenstwo #wydarzenia #teoriespiskowe

[1] https://en.wikipedia.org/wiki/December_2015_Ukraine_power_grid_cyberattack
[2]
https://en.wikipedia.org/wiki/Nitro_Zeus
[3]
https://www.goodreads.com/book/show/36560496-the-perfect-weapon