Orlen Paliwa i PKP Cargo podpisały list intencyjny o współpracy

psav zdjęcie główneObie firmy, podpisując w Warszawie list intencyjny o współpracy zadeklarowały ścisłe współdziałanie w zakresie wykorzystania potencjału obu firm w obszarze transportu, infrastruktury kolejowej i logistyki paliw.
Prezes Orlen Paliwa Łukasz Hołubowski wyjaśnił w rozmowie z dziennikarzami, że w ramach umowy PKP Cargo ma „zoptymalizować” dla spółki przewóz paliw m.in. do baz. Orlen zobowiązał się do terminowych dostaw paliw płynnych do obsługi lokomotyw spalinowych, optymalnego rozmieszczenia punktów tankowania wzdłuż traktów kolejowych oraz zapewnienia tzw. mobilnych stacji tankowania paliw. Ok. połowa lokomotyw PKP Cargo to pojazdy spalinowe.
Hołubowski pytany przez PAP o to, jakie koszty poniesie spółka poinformował, że firma ma szacunki, ale na razie nie chce ich ujawniać. „Nie nazwałbym tego kosztem, tylko inwestycją z bardzo szybkim zwrotem” – zaznaczył.
Prezes PKP Cargo Czesław Warsewicz mówił z kolei, że dla spółki kolejowej umowa z Orlenem oznacza przede wszystkim lepszą optymalizację kosztów paliwa, które są dla niej znaczące. „Przyspieszy też dostępność lokomotyw, by były one w gotowości 24 godziny na dobę” – zaznaczył.
Warsewicz zwrócił uwagę, że kierowana przez niego spółka oraz Orlen Paliwa już od dłuższego czasu prowadzą „pewne ustalenia dotyczące pewnych terminali przeładunkowych, współpracy kapitałowej w niektórych aspektach”.
Pytany, kiedy można spodziewać się „twardej” umowy w tej sprawie, prezes Cargo poinformował, że powinna ona zostać zawarta w najbliższym czasie. „W moim odczuciu na pewno to nie będą długie miesiące. Rok 2019 jest nieprzekraczalnym terminem (…) Chcemy łączyć biznesy z Orlenem z korzyścią dla naszych akcjonariuszy” – powiedział Warsewicz.
Orlen Paliwa to spółka wchodząca w skład Grupy PKN Orlen. Zajmuje się sprzedażą produktów paliwowych, m.in. benzyn (PB95, PB98), olejów napędowych, oleju napędowego grzewczego, propanu, butanu oraz mieszaniny propan-butanu (LPG) odbiorcom hurtowym.
PKP Cargo to największy w Polsce operator kolejowych przewozów towarowych. Spółka notowana jest na GPW. Największym akcjonariuszem firmy jest spółka PKP S.A. posiadająca 33,01 proc. udziałów. Firma powstała w 2001 r., zatrudnia ponad 17 tys. pracowników. Dysponuje prawie 2,5 tys. lokomotyw i ponad 60 tys. wagonów.