Pence ostrzega przed Nord Stream 2. „Nie zdołamy zapewnić obrony Zachodowi”

psav zdjęcie główne”Jeśli nasi sojusznicy staną się zależni od Rosji, to nie będziemy mogli zapewnić obrony Zachodowi” – powiedział Pence w środę w Waszyngtonie, podczas panelu poświęconego 70. rocznicy powstania NATO. Dodał, że Nord Stream 2 jest „po prostu nie do zaakceptowania” i może uczynić z Niemiec „więźnia Rosji”.
Nord Stream 2 to projekt liczącej 1200 km dwunitkowej magistrali gazowej przez Bałtyk z Ust-Ługi w Rosji do Greifswaldu w Niemczech. Gazociąg ma być gotowy do końca 2019 roku, a w następnym roku Rosja zamierza znacznie ograniczyć przesyłanie gazu rurociągami biegnącymi przez terytorium Ukrainy na zachód. Projektowi temu sprzeciwiają się Polska, kraje bałtyckie, Ukraina i USA.
Przez Nord Stream 2 ma być przesyłane 55 mld metrów sześciennych gazu rocznie. Rurociąg ma biec równolegle do uruchomionego w 2011 roku gazociągu Nord Stream. Partnerami rosyjskiego koncernu Gazprom w tym projekcie są zachodnie firmy energetyczne: austriacka OMV, niemieckie BASF-Wintershall i Uniper, francuska Engie i brytyjsko-holenderska Royal Dutch Shell.>>> Czytaj też: „WSJ” o NATO: To sojusz, który warto utrzymać i który chce rozsadzić Putin