PKN Orlen liczy, że do połowy roku uzyska zgodę KE ws. przejęcia Grupy Lotos

psav zdjęcie główneProces przejęcia kapitałowego Grupy Lotos przez PKN Orlen został zainicjowany w lutym 2018 r. podpisaniem listu intencyjnego ze Skarbem Państwa, który posiada w gdańskiej spółce 53,19 proc. głosów na Walnym Zgromadzeniu akcjonariuszy.
Podczas czwartkowej konferencji prasowej na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie, Protasewicz oświadczył, iż PKN Orlen „realizuje proces przejęcia kapitałowego Grupy Lotos zgodnie z koncepcją zadeklarowaną w liście intencyjnym”. „Prowadzimy proces due dilligence oraz rozmowy z Komisją Europejską” – powiedział.
Przypomniał, że płocki koncern przekazał dotychczas Komisji Europejskiej pakiet analiz, a 30 listopada 2018 r. złożył tam „wstępną, roboczą wersję wniosku o wyrażenie zgody na koncentrację w związku z planowanym przejęciem”.
Jak wyjaśnił Protasewicz, w wersji roboczej wniosku PKN Orlen, który trafił do Komisji Europejskiej, „szczegółowo opisano obszary działalności obu spółek”, w tym Grupy Lotos, „które będą istotne z punktu widzenia konkurencyjności na europejskich rynkach”. „Przedstawiono również wstępne propozycje środków zaradczych, wynikających z wysokiej koncentracji w obszarach działalności, gdzie grupa PKN Orlen i Lotos są obecne” – dodał członek zarządu płockiego koncernu ds. finansowych.
Protasewicz zaznaczył przy tym, że „wersja robocza wniosku stanowi podstawę do wypracowania, wspólnie z Komisja Europejską, finalnej wersji”, w której znajdą się „precyzyjnie określone warunki, na bazie których” PKN Orlen będziemy mógł zrealizować transakcję przejęcia Grupy Lotos.
„Formalnie postępowanie Komisji Europejskiej w sprawie koncentracji rozpocznie się po złożeniu przez PKN Orlen ostatecznego wniosku. Zakładamy, że to złożenie i działania Komisji pozwolą na uzyskanie zgód antymonopolowych jeszcze do końca połowy 2019 r.” – oświadczył Protasewicz.
Jak anonsował wcześniej płocki koncern, w pierwszym etapie planuje on nabyć 32,99 proc. akcji Grupy Lotos od Skarbu Państwa, a następnie ogłosić wezwania na zakup jej akcji reprezentujących do 66 proc. ogólnej liczby głosów na Walnym Zgromadzeniu.
W kwietniu 2018 r. PKN Orlen rozpoczął proces badania kondycji handlowej, finansowej, prawnej i podatkowej gdańskiej spółki, czyli tzw. due dilligence. Następnie, w listopadzie 2018 r. złożył do Komisji Europejskiej wersję roboczą wniosku o zgłoszenie koncentracji w związku z planowanym przejęciem kontroli kapitałowej nad Grupą Lotos.
PKN Orlen podkreślał wcześniej, że „zgodnie z początkowymi założeniami, celem transakcji jest stworzenie silnego, zintegrowanego koncernu zdolnego do lepszego konkurowania w wymiarze międzynarodowym, odpornego na wahania rynkowe”. Według płockiego koncernu, proces przejęcia Grupy Lotos „jest korzystny nie tylko dla obu spółek, ale całej polskiej gospodarki”.
„Fuzja Orlenu z Lotosem ma bardzo duże znaczenie zarówno dla obu firm, jak i polskiej gospodarki, dlatego sprawne przeprowadzenie procesu przejęcia Grupy Lotos to dla nas priorytet” – mówił w listopadzie 2018 r. prezes PKN Orlen Daniel Obajtek, cytowany w ówczesnym komunikacie koncernu. Podkreślał wtedy, iż koncern jest „w stałym kontakcie z Komisją Europejską”, a „klimat rozmów jest dobry”. „Intensywnie pracujemy, aby utrzymać zakładany harmonogram transakcji” – oświadczył wówczas Obajtek.
W grudniu 2018 r. PKN Orlen ogłosił aktualizację swej strategii na lata 2019-22. Zastrzegł wtedy, iż dokument ten „nie uwzględnia procesu zakupu akcji i integracji z Grupą Lotos”. „Po uzyskaniu zgody Komisji Europejskiej i nabyciu pakietu kontrolnego akcji spółki opublikowana zostanie nowa strategia Grupy Orlen, obejmująca Grupę Lotos” – zapowiedział jednocześnie płocki koncern.