Premierzy Słowacji i Ukrainy przeciwko Nord Stream 2. „To element rosyjskiej wojny hybrydowej”

psav zdjęcie główneZadeklarował, że Słowacja chce uczestniczyć w konsorcjum, które zajmie się rekonstrukcją ukraińskiej infrastruktury gazowej.
To pierwsza od czterech lat wizyta ukraińskiego szefa rządu na Słowacji. „Jest wiele państw, które mówią o pomaganiu Ukrainie, ale są chętne wspierać to, że powstanie bypass, który ominie Ukrainę” – powiedział Pellegrini, odnosząc się do Nord Stream 2. Jak zaznaczył, efektem zrealizowania tego projektu mogłoby być wstrzymanie bądź też zmniejszenie do minimum tranzytu rosyjskiego gazu przez Ukrainę.
Słowacja w 2014 roku podjęła dostawy rosyjskiego gazu rewersem na Ukrainę, co według Hrojsmana uchroniło jego kraj przed zależnością od Rosji. Ukraiński premier zaznaczył, że w 2018 roku wykorzystano 46 proc. potencjału tego rewersu, co umożliwia zwiększenie dostaw w razie sytuacji nadzwyczajnej. Jego zdaniem Nord Stream 2 to element rosyjskiej wojny hybrydowej z państwami europejskimi.
Pellegrini zapewnił o politycznym poparciu Słowacji dla Ukrainy na arenie międzynarodowej, także jeśli chodzi o jej integrację z Unią Europejską. „Wspieramy suwerenność i integralność terytorialną Ukrainy włącznie z półwyspem Krym oraz obwodami donieckim i ługańskim. Republika Słowacka w pełni wspiera integracyjne ambicje Ukrainy” – zadeklarował.
Hrojsman podziękował Słowacji za wsparcie, którego udziela Ukrainie jako kraj przewodniczący Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE). Rosję nazwał „sąsiadem, który stał się agresorem”.
>>> Czytaj też: Drugie życie elektrowni węglowych. Niemcy chcą je zamienić w wielkie magazyny energii