Prezes PGNiG: Ceny gazu nie zostaną „nietknięte”

psav zdjęcie główne”Proszę się nie dać zwieść analizom, które pokazują, że jak ropa spadła w dół, to cena naszego gazu powinna spaść w dół. Ani ona nie spada w tym samym tempie, ani nie powinna de facto spadać w tym samym tempie. Rynek gazu – został wolą całego tego rynku (…) odczepiony od rynku ropy” – podkreślił Woźniak w rozmowie w TVP Info.
Jak mówił, Polska chce się wpisać w „schemat i tło” europejskich cen gazu, które nie są indeksowane do ropy naftowej i produktów ropopochodnych. Chodzi o to – tłumaczył – by można było porównywać porównywalne rzeczy; gaz z gazem i ropę z ropą.
Na początku grudnia, PGNiG Obrót Detaliczny – spółka zależna PGNiG – złożyło w listopadzie wniosek o zatwierdzenia nowej taryfy na 2019 rok dla odbiorców w gospodarstwach domowych” – podał Urząd Regulacji Energetyki. Ostatni raz URE zatwierdził pod koniec lipca nową taryfę PGNiG Obrót Detaliczny. Według URE ceny gazu zostały podwyższone wówczas o 5,9 proc., a rachunki wzrosły średnio o 3,6 proc. Taryfy te obowiązują do końca roku.>>> Czytaj też: URE: Wzrost cen energii dla odbiorcy końcowego do ok. 300 zł/MWh jest uzasadniony