Putin i Łukaszenka „na razie” nie osiągnęli porozumienia ws. rozliczeń za ropę

psav zdjęcie główne„Na razie nie ma dokładnej daty” – powiedział Pieskow cytowany przez TASS.
We wtorek wieczorem, po blisko czterogodzinnej rozmowie prezydentów i delegacji obu krajów w Moskwie, zarówno Pieskow, jak i rzeczniczka Łukaszenki mówili, że takie spotkanie ma się odbyć jeszcze przed końcem roku.
Pieskow poinformował, że prezydenci nie osiągnęli porozumienia w sprawie rozliczeń za ropę w świetle planowanych przez Rosję zmian podatkowych. Moskwa zamierza stopniowo znosić cła eksportowe na ten surowiec, co podwyższy cenę dla Białorusi. Mińsk domaga się rekompensaty, jednak – jak powiedział Pieskow – strona rosyjska „nie we wszystkim się zgadza”.
We wtorek wieczorem po zakończeniu rozmów Natalia Ejsmant, rzeczniczka Alaksandra Łukaszenki powiedziała agencji BiełTA, że rozmowy były konstruktywne i „doprowadziły do zbliżenia stanowisk obu państw”.
Moskwa i Mińsk próbują rozstrzygnąć rozbieżności we wzajemnych relacjach, w szczególności dotyczące spraw energetycznych. Strona rosyjska dała do zrozumienia, że chce bardziej zaawansowanych procesów integracyjnych, m.in. utworzenia wspólnych instytucji państwa związkowego, przewidzianych przez umowę z 1999 r., takich jak wspólna waluta, sądy czy polityka celna.
Zdaniem białoruskich ekspertów Moskwa stawia Mińskowi ultimatum warunkujące utrzymanie dalszego dotowania gospodarki białoruskiej stopniowym ograniczaniem suwerenności sojusznika. >>> Czytaj też: Prezydent Francji nie boi się dzielenia. Emmanuel Macron: nadzieje i złudzenia