Ropa w USA może zakończyć tydzień zwyżką o 1 proc. albo większą

psav zdjęcie główneBaryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na wrzesień na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana po 55,40 USD, po zwyżce ceny o 0,11 proc.
Ropa Brent w dostawach na październik na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie jest wyceniana po 60,03 USD za baryłkę, po skoku notowań o 0,18 proc.
Na rynkach spekuluje się, że prezydent USA Donald Trump może dążyć do osiągnięcia porozumienia handlowego z Chinami, aby zwiększyć swoje szanse na reelekcję w przyszłorocznych wyborach prezydenckich.
Tymczasem w Jackson Hole rozpoczęło się sympozjum bankierów centralnych, a w piątek wystąpi na nim prezes Fed Jerome Powell. Inwestorzy liczą na obniżkę stóp procentowych w USA w przyszłym miesiącu.
„Optymizm co do możliwego rozwiązania konfliktu handlowego USA z Chinami i łagodzenie polityki monetarnej przez banki może wspierać ceny ropy” – wskazuje Stephen Innes, partner zarządzający VM Markets Pte.
„Jeśli dodać do tego ryzyka związane z podażą ropy i trzymanie się przez OPEC ustalonych poziomów dostaw surowca na globalne rynki – to również wspiera optymizm na giełdach paliw” – mówi Innes.
Podczas poprzedniej sesji surowiec stracił w USA 0,7 proc. W tym tygodniu na NYMEX ropa zdrożała do tej pory o 1,0 proc.