Ropa w USA nieco traci, ale poziom 57 USD: b na razie utrzymany

psav zdjęcie główneBaryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na kwiecień na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana po 57,09 USD, po zniżce ceny o 0,30 proc.
Brent w dostawach na kwiecień na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie jest wyceniana po 66,88 USD za baryłkę, po spadku ceny o 0,36 proc.
Prezydent USA Donald Trump napisał w swoim tweecie, że w związku z istotnymi postępami, jakie osiągnięto podczas chińsko-amerykańskich rozmów handlowych, przesuwa w czasie termin ponownego nałożenia ceł na sprowadzane do USA chińskie towary.
Termin nałożenia ceł, określany w mediach, jako koniec „zawieszenia broni” w wojnie handlowej między Stanami Zjednoczonymi i Chinami, upływa 1 marca. Po tym czasie USA mogłyby wprowadzić dodatkowe podwyżki ceł importowych na chińskie towary o wartości 200 mld USD.
W Waszyngtonie amerykańscy i chińscy negocjatorzy pracowali w ub. tygodniu nad wieloma memorandami porozumienia handlowego, które byłyby podstawą do zawarcia ostatecznej umowy handlowej.
„W związku z tym, że rozmowy były tak produktywne, odkładam ponowne nałożenie amerykańskich ceł i taryf, co miało nastąpić 1 marca” – napisał na Tweeterze prezydent USA.
Trump wyraził nadzieję, że do czasu jego spotkania z prezydentem Chin w jego rezydencji w Mar-a-Lago, gdzie ma dojść do podpisania oficjalnej umowy bilateralnej, uda się „osiągnąć dodatkowy progres”.
Tymczasem w USA spada liczba czynnych wiertni ropy z łupków – w ub. tygodniu ubyły 4 wiertnie i jest ich obecnie 853 – wynika z danych firmy Baker Hughes.
Za to produkcja ropy w USA jest na rekordowo wysokim poziomie – w ub. tygodniu wyniosła ona 12 mln baryłek dziennie – podał Departament Energii (DoE).
DoE szacuje, że w 2019 r. średnia produkcja ropy w USA wyniesie 12,41 mln baryłek dziennie, a w 2020 r. wzrośnie do 13,2 mln b/d.
Podczas poprzedniej sesji ropa w USA zdrożała o 30 centów do 57,26 USD/b – najwyżej od 12 listopada 2018 r.