Ropa w USA powiększa spadki cen. Rosną zapasy surowca, a ryzyko z Wenezueli małe

psav zdjęcie główneBaryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na marzec na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana po 52,33 USD, po zniżce o 0,54 proc.
Brent w dostawach na marzec na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie jest wyceniana po 60,82 USD za baryłkę, po spadku ceny o 0,52 proc.
W USA rosną zapasy ropy – tak przynajmniej wynika z raportu niezależnego Amerykańskiego Instytutu Paliw (API), który podał, że zapasy ropy wzrosły w USA w ub. tygodniu o 6,55 mln baryłek.
W czwartek oficjalne dane przedstawi Departament Energii USA (DoE). Analitycy prognozują spadek zapasów ropy w USA o 750 tys. baryłek. Byłby to już 7. tydzień spadku amerykańskich zapasów surowca.
„Dane o zapasach ropy w USA wpływają na rynki paliw” – mówi Takayuki Nogami, główny ekonomista Japan Oil, Gas and Metals National Corp.
„Ceny ropy nadal prawdopodobnie będą się utrzymywać w wąskim przedziale, blisko 50 USD za baryłkę” – dodaje.
Tymczasem małe ryzyko dla rynków paliw wynika z sytuacji, do jakiej doszło w Wenezueli – wskazują analitycy.
Lider wenezuelskiej opozycji, przewodniczący parlamentu Juan Guaido ogłosił się w środę tymczasowym prezydentem kraju. Uczynił to przed tłumem kilku tysięcy wiwatujących na jego cześć manifestantów w stolicy kraju Caracas.
Demonstranci wyszli w środę na ulice wielu wenezuelskich miast, żądając ustąpienia socjalistycznego prezydenta Nicolasa Maduro i jego rządu.
Prezydent USA Donald Trump oświadczył w środę, że wszystkie opcje są możliwe dla Wenezueli po tym, gdy uznał on lidera opozycji Juana Guaido za tymczasowego prezydenta, a rząd prezydenta Nicolasa Maduro nazwał „bezprawnym”.
Amerykanie ostrzegli w środę prezydenta Maduro, że USA są gotowe do wprowadzenia sankcji dotyczących ropy naftowej, złota i innych sankcji gospodarczych i podjęcia działań w przypadku przemocy skierowanej przeciwko opozycji.
Tymczasem przedłużający się w USA „shutdown”, czyli częściowe zamknięcie instytucji federalnych, może negatywnie wpłynąć na wynik PKB USA w I kw. – ocenił doradca ekonomiczny prezydenta Trumpa – Kevin Hassett.
Hassett nie wykluczył, że jeśli „shutdown” przeciągnie się do marca jest ryzyko zerowego wzrostu PKB w tym kwartale.
Podczas poprzedniej sesji ropa w USA staniała o 0,7 proc. do 52,62 USD/b.