Ropa w USA wyceniana najwyżej w tym roku, 60 dolarów za baryłkę coraz bliżej

psav zdjęcie główneBaryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na kwiecień na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana po 59,04 USD, po zniżce ceny o 0,07 proc.
Brent w dostawach na maj na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie jest wyceniana po 67,60 USD za baryłkę, po wzroście notowań o 0,09 proc.
Kraje OPEC+ spotkały się w Baku podczas pierwszego ministerialnego posiedzenia. Producenci ropy zadeklarowali kontynuowanie cięcia dostaw ropy na rynki paliw co najmniej do czerwca, kiedy znów spotkają się, aby zdecydować o możliwym przedłużeniu umowy o niższych dostawach ropy.
Minister energii Arabii Saudyjskiej Khalid Al-Falih wysunął propozycję kilka tygodni temu dotyczącą przedłużenia cięć ropy przez producentów z OPEC i jego sojuszników na II połowę 2019 r., ale na razie taka decyzja nie zapadła.
Minister energii Rosji Aleksander Nowak ocenił, że niepewność co do dostaw ropy z Wenezueli i Iranu utrudnia podjęcie decyzji w sprawie następnych kroków producentów ropy.
„Komentarze Al-Faliha wzmocniły oczekiwania, że cięcia dostaw ropy z OPEC+ zostaną przedłużone na II połowę roku” – mówi Satoru Yoshida, analityk rynku towarowego w Rakuten Securities Inc.
„Rosja korzysta z bycia członkiem grupy OPEC+ i w końcu ona też poprze propozycję przedłużenia niższych dostaw na dalszą część 2019 r.” – dodaje.
Na podstawie umowy z grudnia 2018 r. OPEC+ uzgodnił cięcia dostaw ropy w I połowie tego roku.
Ropa w USA zdrożała podczas poprzedniej sesji o 1 proc. do 59,09 USD za baryłkę, najwyżej od 12 XI 2018 r. W ub. tygodniu surowiec zyskał 4,4 proc.