Rosja: zanieczyszczenie ropy w rurociągu Przyjaźń było umyślne

psav zdjęcie główne”W sprawie zanieczyszczenia ropy resorty siłowe w Rosji wszczęły sprawę karną. Pierwsze wyniki świadczą o tym, że zanieczyszczenie było działaniem umyślnym” – powiedział mediom rzecznik Transnieftu Igor Diemin. Oświadczył, że trwają działania śledcze w biurach kilku prywatnych instytucji w Samarze w celu ustalenia ich związku z incydentem.
Wcześniej w piątek rosyjski operator informował o sprawdzaniu ropy pod kątem zawartości chlorków organicznych w porcie Ust-Ługa nad Bałtykiem.
Od 19 kwietnia rurociągiem Przyjaźń na Zachód przez Białoruś płynie zanieczyszczona ropa – w surowcu odnotowano przekroczenie norm chlorków organicznych. Białoruskie rafinerie ograniczyły produkcję paliw o 50 proc. Tranzyt ropy wstrzymały polski PERN oraz ukraińska Ukrtransnafta.
W piątek w Mińsku na Białorusi odbyło się spotkanie krajowych operatorów rurociągu Przyjaźń, z udziałem przedstawicieli spółek z Białorusi – (Homeltransnafta – Drużba), Ukrainy (Ukrtransnafta), Polski (PERN) i rosyjskiego Transnieftu. PERN ogłosił po spotkaniu, że wypracowano na nim rozwiązane, które jest analizowane pod kątem technologicznym, i że po uzgodnieniach zostanie ono wdrożone, a praca rurociągu – wznowiona.
>>> Polecamy: Białoruś wycenia straty z powodu zanieczyszczonej ropy na ok. 100 mln dol