Tauron i MC2 Energy chcą wprowadzić blockchain do energetyki

psav zdjęcie główneJak czytamy w komunikacie, „MC2 Energy – startup stworzony przez byłą minister cyfryzacji Annę Streżyńską, został wybrany do pilotażu w programie Pilot Maker Elektro ScaleUp, którego celem jest wdrożenie 23 innowacji dla elektromobilności”.
Wyjaśniono, że blockchain tworzy łańcuch danych rozproszonych po różnych bazach. Każda zmiana tak zapisanych informacji wymaga uzgodnienia z wszystkimi ogniwami. Gwarantuje to dużą odporność na działania hackerskie. Nie ma bowiem jednego centrum operacyjnego, które byłoby narażone na atak. „Dlatego technologia blockchain budzi zainteresowanie firm energetycznych” – podkreślono.
„Dostrzegamy drzemiący w niej potencjał automatyzowania wielu procesów: od rozliczeń prosumenta, przez zarządzanie dostawami prądu, po śledzenie źródeł pochodzenia energii – powiedział, cytowany w komunikacie wiceprezes Taurona Jarosław Broda.
„Nie można przejść obojętnie wobec takiej szansy. Umożliwia ona obniżenie kosztów z zachowaniem maksymalnego bezpieczeństwa. Nasz ekosystem innowacji potrafi identyfikować, testować, wdrażać i wspierać inwestycyjnie przełomowe rozwiązania w energetyce” – podkreślił.
„Chciałbym, aby Tauron i mój zespół jako pierwszy skutecznie stworzył opłacalny model oparty na blockchain i zapewnił skalę temu przedsięwzięciu” – dodał.
Cytowana w informacji prezes MC2 Energy Anna Streżyńska zwróciła uwagę, że zastosowanie technologii blockchain w procesie ładowania pojazdów elektrycznych przynosi, przez automatyzację dostawy i rozliczeń, ułatwienia zarówno dla klientów końcowych, jak i dla profesjonalnych uczestników procesu: dostawcy energii, właściciela gruntu, właściciela ładowarki, operatora ładowarki, operatora płatności i innych.
W komunikacie przypomniano, że „w ramach akceleracji w programie Pilot Maker Elektro ScaleUp MC2 Energy może liczyć na 550 tys. zł dotacji z funduszy europejskich na rozwój oferowanej technologii. Firma będzie też mogła przetestować rozwiązanie na infrastrukturze Grupy Tauron i uzyskać dostęp do jej bazy klientów”.
Pilot Maker Elektro ScaleUp jest finansowany z Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój, poddziałanie 2.4.1 Centrum analiz i pilotaży nowych instrumentów inno_LAB. Więcej informacji na temat założeń pilotażu dostępnych jest na stronach www.poir.parp.gov.pl/elektroscaleup oraz www.pilotmaker.pl.