„Wiedomosti”: Rosnieft wycofał się ze współpracy z Iranem

psav zdjęcie główne”Wiedomosti” przekazały tę informację, powołując się na źródła; Rosnieft odmówił w tej sprawie komentarza.
Dziennik przypomina, że pod koniec zeszłego roku prezes Rosnieftu Igor Sieczyn mówił o perspektywie wspólnych projektów z irańską National Iranian Oil Company. Sieczyn szacował wówczas, że inwestycje w te projekty mogą sięgnąć 30 mld USD.
Trzy źródła, które – jak piszą „Wiedomosti” – znają się z menadżerami Rosnieftu wysokiego szczebla, powiedziały, że rozmowy z irańskim koncernem zostały przerwane latem br. Przy czym jedno z tych źródeł wskazało, że przyczyną wycofania się z Iranu jest także zmiana strategii Rosnieftu. Koncern zamierza teraz skoncentrować się na rozwoju na terytorium Rosji.
Komentując te doniesienia, ekspert rynku energetycznego Dmitrij Marinczenko powiedział „Wiedomostiom”, że rezygnacja ze współpracy z Iranem może być także związana z planowanym przez Moskwę rozwijaniem sojuszu politycznego z Arabią Saudyjską.
W listopadzie br. o rezygnacji z podpisania kontraktu z Iranem poinformowały władze innego rosyjskiego koncernu – Łukoilu.
Na początku listopada USA ponownie nałożyły na Iran sankcje dotyczące sprzedaży ropy, zniesione po podpisaniu w 2015 roku porozumienia nuklearnego. Amerykańskie restrykcje obejmują m.in. zakaz kupowania irańskiej ropy naftowej oraz prowadzenia transakcji z irańskimi bankami.>>> Czytaj też: Emisje CO2 rosną. Zobacz, jak wypada Polska