Wykop, twoje codzienne zroslo…

Wykop, twoje codzienne zroslo fejk niusow. Prawie 2k wykopow pod bzdurami o Szwecji i brakach w energii, bo lobbysci weglowi przerzucili sie na energetyke jadrowa i w tym kierunku sla pieniadze.

https://www.wykop.pl/link/5944727/szwecja-zima-po-przedwczesnym-wylaczeniu-reaktorow-jadrowych-brakuje-energii/

Oryginalny wpis z fb Przemyslaw Stepien
https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=4335420363220398&id=100002574307782

Mały Fact Check (nie poświęciłem temu nie wiadomo ile czasu i korzystałem z dostępnych informacji, więc w razie czego uzupełniajcie):

W sieci rozprzestrzenił się katastroficzne informacje o sytuacji w Szwecji. Więc osiem krótkich informacji na podstawie weryfikacji u źródła:

1. Czy Szwecja miała niedobory energii?

Przez cały okres ‚niedoborów’ energii Szwecja pozostała eksporterem netto energii (czyli produkowała więcej prądu niż zużywała). Jak to? No tak to… Główne niedobory energii nie były bowiem w Szwecji, tylko w Finlandii, która awaryjnie ciągnęła nawet blisko 2 GW energii ze Szwecji.

2. Dlaczego Finlandia cierpi na takie niedobory mocy?

Przede wszystkim dlatego że planowany blok jądrowy Olkiluoto 3 jest 13 lat opóźniony, więc od dłuższego czasu Finlandia ratuje się energią ze Szwecji.

3. Ile energii pobrano z Polski?

Maksymalna moc pobrana przez Szwecję z Polski wynosiła 340 MW (0,34 GW). Łącznie Szwedzi pobrali nie więcej niż 1 GWh z Polski. To mniej więcej tyle energii, co jedna turbina wiatrowa 4 MW generuje w miesiąc. Albo 0,3% dziennego zużycia energii w Szwecji.

4. Czy Szwecję ratowała elektrownia opalana olejem?

W Szwecji nie uruchomiono rezerwowej, opalanej olejem elektrociepłowni Karlshamn, żeby ratować „przeciążony system”. Z zimnej rezerwy włączono ją na minimalną moc, żeby była w gorącej rezerwie (czyli żeby była w gotowości). Sieć po prostu zabezpieczyła się na wszelki wypadek…

5. Czy elektrownię w Szwecji zamknięto z przyczyn politycznych?

Zamknięcie elektrowni jądrowej w Szwecji nie miała wymiaru politycznego, tylko ekonomicznego. Jak pisze Vattenfall, właściciel elektrowni: „Decyzja o zamknięciu została podjęta ze względów komercyjnych i chociaż cena energii elektrycznej wzrosła od 2015 r., ocenia się, że dalsza eksploatacja żadnego z dwóch reaktorów nie byłaby możliwa zarówno ze względów ekonomicznych, jak i praktycznych.”

6. Jak Szwecja chce zastąpić elektrownie jądrowe?

Szwecja zamierza dodawać ok. 5-7 TWh mocy wiatrowej rocznej w najbliższych latach, a do tego zwiększyć połączenie północ-południe (gdzie jest zwyczajowy nadpodaż energii), co dodatkowo zabezpieczy sieć przed wahaniami.

7. Czy prąd w Szwecji drożeje?

Trudno powiedzieć, dlatego że prąd w Szwecji jest zliberalizowany i działa w ramach rynku nordycko-bałtyckiego. Między innymi dlatego nie mogli powstrzymać eksportu energii do Finlandii. Ceny energii elektrycznej są ustalane w ramach Nord Pool. Tak czy inaczej chodzi o to, że chwilowe zwyżki energii nie znaczą, iż prąd podrożał w skali roku. W zeszłym roku prąd potaniał i spadł poniżej cen z 2010 roku.

8. Czy chwilowy skok ceny jest zły?

Niekoniecznie. To wyraźny sygnał dla konsumentów, żeby właśnie teraz ograniczyć zużycie energii i spłaszczyć skoki i spadki zużycia. W każdym systemie dąży się do tego, także w Polsce (taryfy dzienne i nocne). W nowym docelowym systemie zdominowanym przez OZE (patrz raporty IPCC czy Nowy Zielony Ład) takie sterowanie popytem staje się szczególnie ważne, a świadomość skoków cen w danych godzinach może sprowokować do bardziej rozważnego korzystania z energii i lepszego dopasowania zużycia do produkcji (tzw. human smart grids).

Na zdjęciu kotek, bo ponoć kotki przyciągają uwagę.
#szwecja #polska #oze #wiatr
#energetyka #elektrownia #energetykajadrowa